O mně

Petra Vaňousová

Představení

Jmenuji se Petra Šulcová. Vystudovala jsem pedagogiku a francouzštinu na Masarykově univerzitě v Brně. Během studií jsem trávila prázdniny ve Francii. Absolvovala jsem studijní pobyt v Grenoblu.

Mám ráda dobrou kávu a víno.

Zkušenosti

DELF je oficiální mezinárodní zkouška z francouzštiny, kterou vydává francouzské ministerstvo školství. Zkouška je připravována v souladu se Společným evropským referenčním rámcem pro jazyky, který definuje šest úrovní jazyka od začátečníků po zkušené mluvčí.

Bakalářská zkouška na Katedře francouzského jazyka (úroveň C1)

Au pair v regionu Dordogne, au pair v Carcassonnu, au pair v Auray v Bretani, půlroční studijní pobyt na univerzitě v Grenoblu

Jak jsem se dostala k francouzštině

Na gymplu jsme měli povinný druhý cizí jazyk. Když jsme na výběr dostali němčinu a francouzštinu, fránina byla jasná volba. Díky výborné profesorce jsem si ji oblíbila natolik, že jsem se rozhodla pro první au pair pobyt ještě na gymplu. Ještě před vysvědčením jsem se ve třeťáku sbalila a poprvé sama letěla směr Paříž a následně Bordeaux. V Bordeaux jsem se dopravila na vlakové nádraží a pokračovala ještě 200 km vlakem. Po 24 hodinách na cestě jsem se konečně dostala k Beynacu, kde „moje rodina“ měla kemp, který se mi stal na tři měsíce domovem. Trochu překvapení přineslo ubytování v karavanu, ale v pohodě jsem to zvládla. Moje první rodina byla parádní. Hlídala jsem půlroční holčičku téměř nonstop, rodiče byli zaneprázdnění prací v kempu a vraceli se až pozdě večer. I tak si vždycky našli chvilku a společně s dalšími brigádníky v kempu jsme obědvali.

 

V té době jsem samozřejmě uměla líp anglicky, ale spřátelila jsem se s holkami, co mě učily základní fráze pro nakupování jídla a oblečení, cestování a samozřejmě i vulgární výrazy. Po návratu jsem měla jasno. Znovu co nejdříve se vrátit do Francie a strávit tam co možná nejdelší dobu. Jenže osud tomu chtěl jinak. Dostala jsem se na vysokou školu (jedinou, kam jsem měla přihlášku) a rozhodla se kvůli tlaku rodiny pro školu. Ve třeťáku jsem odjela na studijní pobyt do Grenoblu. Po šesti měsících strávených s erasmáky se mi nechtělo domů. Ještě ve Francii jsem si našla svou druhou rodinu a léto jsem strávila opět v kempu, tentokrát poblíž historického Carcassonnu. Tam už jsem měla na starosti dvouletého chlapce a ve volných chvílích jsem pomáhala v kempu, takže jsem podstatně více mluvila.

 

Další rok po státnicích jsem vyrazila do jižní Bretaně, konkrétně poblíž městečka Auray. Rodina měla restauraci, nad kterou bydleli. Starala jsem se o čtyřletou a o desetiměsíční holčičku. Rodiče byli mladí a velice přátelští. Splnila jsem si svůj sen – řídila jsem bavoráka. Bohužel se starší dívenkou jsem si moc nerozuměla. Nakonec jsem se rozhodla pobyt předčasně ukončit, když za mě rodina našla náhradu. Na Bretaň ale nedám dopustit, je to nádherná část Francie a kdo nevyhledává velká vedra a davy turistů ocení i koupání v trošku studenějším oceánu.

 

Po poslední zkušenosti jsem se rozhodla, že au pairování je konec. Neztrácím však kontakt s francouzštinou – stále jsem v kontaktu se svou první rodinou a s přáteli z celé Francie. Obrovskou radost jsem měla, když jsem zjistila, že dokážu přečíst knížku bez slovníku a tak nyní ráda čtu. Poslouchám i francouzské radio a sleduji francouzské zprávy.